Jak pečovat o oděvy
VĚŠTE PRÁDLO
Věšením prádla na čerstvém vzduchu oproti používání sušičky, nejen že šetříte energie a Vaši peněženku, ale také snižujete opotřebení oděvů, které se méně mačkají, nehrozí, že se Vám oblíbený kousek srazí.
PEČUJTE O SVETRY A ÚPLETY
Aby si úplety zachovaly původní elasticitu a nedeformovaly se, perte je na program Jemné prádlo, nebo v ruce.
Úpletové oděvy jsou většinou elastické a tak při pověšení mohou ztratit svůj tvar, abyste takové deformaci zabránily, po vyprání je sušte rozprostřením na vodorovnou plochu. Svetry pokud možno nevěšte na ramínka, ale skládejte do komínků, předejdete tak nežádoucímu vytahání.
ŽMOLKY
Žmolky se často vytvoří na levném, ale i drahém svetru, je to vlivem podílu umělých vláken v daném oblečení. U drahého svetru často platíte za marketing/značku a u levného nemůžete čekat, že by byl vyrobený z kvalitní vláken - vlny, mohéru aj. Důležité je sledovat složení svetru a pokud má nějaká umělá vlákna, se žmolky se zkrátka musíte smířit. Nicméně není to konečná a svetřík plný žmolků nemusíte nosit jen po doma. Mám pár tipů, jak se jich zbavit.
Nošením prádla se přirozeně uvolňují vlákna textilií a ty se následně uzlují s ostatními uvolněnými vlákny. Tak vznikne žmolek, dále také třením, suchým zipem ale i praním. Žmolky se postupem času objeví nakonec na každém oblečení, jen některé látky jsou k tomuto náchylnější více, než ostatní. Důvodem je, že oblečení obsahuje umělá vlákna, jako je akryl, polyester..Díky akrylu si však v dnešní době můžeme dovolit svetr v jakékoliv barvě a narozdíl od vlny nekouše. Také je levnější než vlna.
Tvorbu žmolků oddálíte tím, že např. svetry budete prát naruby a max na 40°C (vždy se řiďte štítkem výrobce!) a pokud používáte sušičku, přidejte kousek nylonové látky, která žmolky pochytá.
Žmolků se zbavíte několika způsoby - pomůže Vám žiletka, holící strojek nebo odžmolkovač.